Neden organik

Organik çörek otundan elde edilmiş yağ ile organik olmayan çörek otundan elde edilmiş yağlar arasındaki fark nedir?

Organik tarımdan gelen çörek otu (tohumlar) genetik olarak modifiye edilmediği anlamına gelir. Daha fazla verim elde etmek için birçok firma tarım sektöründe GDO tohumu kullanmaktadır. Sonuç olarak, koku, tat, besin değeri gibi bazı genetik özellikler modifiye edilir. Bizim kullandığımız tohumlar orijinal, genetiği değiştirilmemiştir ve kimyasal madde içermez.

Ayrıca, organik olmayan tohumlar genellikle iyonlaştırıcı radyasyon (ışınlama) ile muamele edilir. Bu şekilde tohumların raf ömrü uzatılır ve dış özellikler kısmen değişir. Bu tohumları kasten seçmiyoruz, daha pahalı organik çörek otunu tercih ediyoruz. Çünkü soğuk sıkım için orijinal işlenmemiş/değişmemiş tohumları kullanarak, 100% kaliteli güvenilir çörek otu yağı elde etmek istiyoruz.

Tekrar edelim, organik çörek otunun tadı işlenmiş çörek otundan daha hafiftir. Acı tat, yağın daha iyi kalitede olduğu anlamına gelmez. Daha verimli bir şekilde sıkmak için bazı firmalar sıkım sırasında ısıl işlemini artıracaktır. Bu, çörek otu yağının rengini koyulaştırır ve tadını daha acı hale getirir. Ek olarak, çörek otu yağı oksijene temas ederse, asitlik ve peroksit miktarında artışa yol açar, bu da aynı zamanda acı tat ve renk yoğunluğunda bir artışa neden olur.

Yüksek kaliteli organik çörek otundan, soğuk sıkılmış yağın tadı daha hafiftir.
Peroksit, soğuk sıkılmış ve doğal yağlarda maksimum 15 meq O2 \ kg olabilir. Yağlardaki peroksit miktarı, oksidasyon derecesi hakkında bilgi sağlar. Lipid oksidasyon (degradasyon), istenmeyen tat ve koku oluşumu ve yağda çözünen bazı vitaminlerin kaybının ilk aşamasıdır. Bu, serbest radikallerin artmasına neden olabilir. Sağlığınızı desteklemek için, yüksek kaliteli soğuk sıkılmış organik çörek otu yağını tercih ediniz.